top of page

Mitä teimme 2016?

Nyt kun yhdistyksen ensimmäinen toimintavuosi alkaa olla lopuillaan on hienoa katsoa taaksepäin ja huomata miten paljon loimme toimintaa ja iloa toisista todellisuuksista ympärillemme! Tässä lista tapahtumista, jotka järjestimme itse tai joissa olimme jollain tavalla mukana.

LARPIT

Haltin taikakoulu

Osana Jutta Koskisen HAMKin ohjaustoiminnan koulutusohjelman opinnäytetyötä Riihimäen nuorisoteatterille tehty Harry Potter -universumiin löyhästi sijoittunut liveroolipeli. Pelissä taikakoulun oppilaat joutuivat kesken jästimaailman luokkaretken kiperien tilanteiden äärelle.

Peliin valmistauduttiin erilaisin draamaharjoittein ja mm. valmistamalla kaikille omat taikasauvat.

Kuva: Olga Nisumaa

Ennen Päivänlaskua

Yhteistyössä Lasten Liikunnan Tuki ry:n, Hämeenlinnan kaupungin ja Toimi! -hankkeen kanssa tehty liveroolipeli nuorille larp -harrastusta aloitteleville. Pelissä etsittiin pelastusta valtakuntaa vainonneeseen pimeyteen keijukaisina, hiisinä, petomiehinä, epäkuolleina ja monina muina olentoina hirvittäviä riipijöitä väistellen. Peli pelattiin Hämeenlinnassa Aulangolla.

Kuva: Pilar Rautiainen

Kuva: Pilar Rautiainen

Tähtien Laulu

Andrzej Sapkowskin Witcher- kirjasarjan maailmaan perustunut fantasialarppi pelattiin Aulangolla marraskuussa. Pelin pääpaikkana toimi Taverna Hirtetty Hirvi, jonka ympärillä sattui ja tapahtui. Peli järjestettiin yhteistyössä Joensuulaisen larp-yhdistyksen Mannun Vartijoiden kanssa.

Kuva: Santeri Kuisma

ROOLIPELIT JA LAUTAPELIT

Roolipeliviikonloput

Roolipeliviikonlopuissa pelataan lyhyitä muutaman tunnin seikkailuja perjantaista sunnuntaihin läpi yön. Kuka tahansa voi ilmoittautua pelien vetäjäksi haluamallaan pöytäroolipelillä. Mukana on aina itse keksittyjä maailmoja, kuin myös valmiita kuten Cyberpunk tai Vampire The Masquerade.

Roolipeliviikonloppuja järjestettiin vuoden aikana kaksi, toinen K-18 ja toinen kaiken ikäisille.

Kuva: Aki Ilola

Pelikerhot G-Nurkalla, Lammin nuokkarilla ja Hämeenlinnan Pääkirjastolla

Osana Toimi! -hanketta aloitettiin jo syksyllä 2015 Lammin nuokkarilla Pelikerho, joka keräsi nopeasti yhteen pelitoiminnasta kiinostuneita nuoria Lammilta, joita paikallinen nuorisotyö ei ollut ennen tavoittanut. Nyt vuoden päästä siitä porukasta on muodostunut tiivis, samat kiinnostuksenkohteet jakava porukka. Vuoden aikana on pelattu erilaisia lautapelejä (King of Tokyo, Resistance, Game of Thrones...), pöytäroolipelejä (Cyberpunk, Fallout Finland, fantasiamaailman peli...),sekä järjestetty minilarppi ja kolmet lanit joissa on kisailtu leikkimielisissä Nördeolympialaisissa.

G-Nurkan Pelikerhossa emme tavoittaneet säännöllisesti toiminnasta kiinnostunutta porukkaa ja usein istuimme yksinämme autiolla nuokkarilla, mutta siirrettyämme tänä syksynä toiminnan kirjastolle, keskustan nuoret löysivät pelitoiminnan pariin! Tällä hetkellä kiinnostuneita on niin paljon,että tarvitsemme kevätkaudelle toisen ohjaajan nykyisen rinnalle. Pelikerhot kokoontuvat kerran viikossa, Lammilla tiistaisin ja kirjastolla torstaisin.

Kuva: Aki Ilola

FIGUT

Maastopäivät

Maastopäiville figuuriharrastajat kokoontuivat Kumppanuustalolle rakentamaan peleihinsä erilaisia maastoja, jotka toimivat ikäänkuin pelilautoina figupeleissä. Alustojen päälle kasattiin viikonlopun aikana huikeita rakennuksia ja alustat täyttyivät maalien kirjosta, kivistä, kumpareista, puista ja pensaista.

Hypecon maalauspiste

Hypeconissa Hyvinkäällä yhdistys veti figuurien maalauspistettä, jossa asiantuntijamme opastivat uusia harrastajia figuurien maalauksen saloihin pohjamaalauksesta drybrushaamiseen.

TAPAHTUMAT

Ravintolapäivien Kahvila Fuusioreaktori

Postapokalyptisestä skenestä inspiraationsa ottanut Kahvila Fuusioreaktori järjestettiin kahtena eri ravintolapäivänä. Ravintolassa soi menneen ajan musiikki ajoilta ennen ydinsotaa, kahvilatilat oli lavastettu näyttämään maanalaiselta ydinsuojalta ja joutomaan sankareiksi pukeutunut henkilökunta tarjoili mm. Nuka-Colaa, Ydinjätekiisseliä, Mutantti-Maken munkkeja ja monia muita teemaan sopivia herkkuja. Paikalta pystyi myös lähettämään kuriirin mukana postapokalyptiset tervehdykset ystävälle vaikka toiselle puolelle joutomaata!

Kuva: Pilar Rautiainen

Kuva: Mira Suovanen

Vappupiknik

Yhdistyksen jäsenille suunnattua vappupiknikiä vietettiin Linnapuistossa Hämeenlinnassa, jossa koleassa vappusäässä herkuteltiin, bofferimiekkailtiin sekä harjoiteltiin ukemia ja nuorallakävelyä.

Metsätaian aika

Adoptiolapsille ja heidän vanhemmilleen luotu keväinen puuhapäivä, jossa lapset pääsivät ryhmissä selvittelemään kadonnutta taikaa, joka houkuttelisi kesäisen auringon piilostaan. Tätä varten piti kerätä palapelinpalasia loikkien lumpeilla, uhmaten hurjia hiisiä, rakentaen pikkiriikkisiä taloja ja ties mitä!

Kuva: Mira Suovanen

Kauhurata kesäleirille

Hämeenlinnan Nuorisotyön tilauksesta tehtiin Ennen päivänlaskua -larpin maailman pohjalta kauhurata tulevien seiskaluokkalaisten kesäleirille. Rata kulki vanhan kartanon sisällä, jossa piti löytää ensin vihjeet vanhojen mystisten artefaktien sijainneista, löytää ne ja viedä oikeille paikoilleen, jotta pahan voimat saatiin kukistettua!

Kuva: Mira Suovanen

Linnan Halloween

Yhdessä Suomen Kansallismuseoiden ja Hämeen Linnan kanssa tehty halloweenin kauhurata, jossa linnaa asuttavat olennot heräsivät henkiin. Seinistä kasvoi kohti kurottelevia neitoja, hormeissa sihisi vaarallisia varjoja ja linnan vartijaksi alkanut hirviömäinen olento repi turisteja mukaansa linnan syövereihin...

Halloween -juhlat Lammin nuokkarilla

Lammin nuokkarille osana Hämeenlinnan kaupungin nuorisotyötä järjestetyt halloween-bileet. Ohjelmassa oli mm. 3D- Twisteriä, bofferointia zombieita vastaan, kasvomaalausta ja tietysti tanssia asiaankuuluvan musiikin soidessa! Keittiön puolelta pystyi tilaamaan alkoholittomia peliaiheisia drinkkejä, mm. "Stalkerin", "Kemi_Kaalin" ja "Belsebupon Tuliliemen".

Kuva: Mira Suovanen

Airsoftausta yhdistyksen jäsenille

Yhdessä LinnaSoftin kanssa järjestettiin jäsenille mahdollisuus päästä kokeilemaan airsoftausta. Jatkossa jäsenet ovat tervetulleita koska vain heidän jokalauantaisiin peleihinsä. LinnaSoft FB:ssä

Kuva: Mira Suovanen

TAPAHTUMAT JOISSA YHDISTYS ON OLLUT MUKANA

Riihimäen Pääsiäisen Noitametsä

Jo vuosia Riihimäen Pääsiäistapahtuman yhteydessä järjestetty fantasiaseikkailurata, jossa vuosittain etsitään noita Eufrosyynen kadonnutta hyvänmielenloitsua. Metsän asukkaat johdattavat seikkailijat läpi vaarallisen metsän.

Hämeen Keskiaikamarkkinat

Yhdistys oli vetämässä markkina-alueella bofferimiekkailua Wanainmaan kanssa.

Katastrofisimulaatio HAMKin ja Univesity of South Walesin kanssa

HAMK Hyvinvointiosaamisen yksikön järjestämässä simulaatiossa Evon metsissä yhdistyksen jäsenet eläytyivät maanjäristysalueilta paenneiden ihmisten rooliin Disaster healthcare-koulutukseen osallistuvien opiskelijoiden ottaessa heitä vastaan kenttäklinikoilla. Opiskelijat harjoittelivat päivän aikana rankkaa ja hektistä katastrofialueilla työskentelyä.

Kuva: Mira Suovanen

Kansallinen Pelipäivä

Pääkirjastolla järjestettiin Kansallisena Pelipäivänä monenlaista toimintaa bridgestä koodaamiseen ja Pokemonien metsästykseen.Todarit järjestivät tahollaan tapahtumaan non-stop pöytäroolipelin, Harry Potterin maailmaan sijoittuvan minilarpin, lainaa larppihahmo -palvelun ja proppinäyttelyn, jossa oli esillä eri larppeja varten tehtyjä vaatteita, asusteita ja esineitä.

Kuva: Mira Suovanen

Children of Ashes: Workshop Weekend

Suomalainen postapokalyptiseen larp -tapahtumaan OldTowniin Puolaan vuosittain lähtevä Children of Ashes (Tuhkan Lapset) järjesti Hämeenlinnassa Kumppanuustalolla työpajaviikonlopun, jossa harjoiteltiin tapahtuman sääntöjä ja mekaniikkoja,sekä tutustuttiin toisiin lähtijöihin. Yhdistys tarjosi apua tilojen varaamisessa ja ihmisten majoittamisessa. Tapahtuman yhtenä pääjärjestäjänä toimi yhdistyksen jäsen.

Kuva: Mira Suovanen & Tia Carolina Ihalainen

Itäinen ja Läntinen lähiöpäivä

Hämeenlinnan lähiöiden puolivuosittaisissa tapahtumissa Kaikkien kemuissa ja Kaupunkikarnevaalissa yhdistys tarjosi pelitoimintaa paikallisille. Lännessä järjestimme non-stop pöytäroolipeliä, aikapommin purkamista ja muita pelejä, idässä roolipelejä.

Kuva: Mira Suovanen

Ropecon proppinäyttely

Ropeconin proppinäyttelyssä nähtii yksittäisten jäsenten proppien lisäksi Ennen päivänlaskua -larpista esineitä, mm. valtakunnan kartta ja demoniportaalin avain.

Dragon Legion- roolipelin kehittelyä Ruotsissa

Kansainvälinen projekti, joka yhdistelee eri maiden mytologioita helppoon pelattavuuteen. Yksi yhdistyksemme jäsenistä oli mukana Ruotsissa järjestetyssä kehittelyviikossa ja jatkaa yhteistyötä tiimin kanssa.

Cosvision lautapelipiste

Järjestimme Hämeenlinnalaiseen cosplay -coniin järjestäjien pyynnöstä lautapelipisteen, josta osallistujat pystyivät lainaamaan lautapelejä pelattavaksi. Toiminta laajeni conin aikana myös majoituksen yövahteina toimimiseksi ja bofferimiekkailuun pihanurmelle.

Kuva: Petri Kaveniemi

Vainovangit

Liveroolipelaamista bofferitapahtumaan yhdistänyt viikonlopun mittainen Vainovangit-tapahtuma järjestettiin tänä vuonna Bengtsårin leirisaarella. Yhdistyksen väkeä oli paikalla toimimassa "sukujen vanhimpina", joiden tehtävänä oli huolehtia, että tekemistä ja toimintaa riittää. Tapahtuman pääjärjestäjänä toimi yksi yhdistyksen jäsenistä.

Taiteiden Yön Kellarikierros Kumppanuustalolla

Kumppanuustalon rikasta historiaa elävöitettiin avaamalla ensimmäistä kertaa yleisölle talon kellaritilat ja kertomalla talon menneisyydestä mm. ortodoksikirkkona, kirjastona ja asuintalona. Yhdistyksen jäsenet elävöittivät tarinoita roolihahmoissa.

Kuva: Mira Suovanen

MUUT PROJEKTIT

Lavastevarasto Portaali

Entinen Larp-Lato siivottiin Mallusjoelta kevään ja kesän aikana ja siirrettiin Hämeenlinnaan. Siivousta varten kerättiin joukkorahoitus, jonka avulla paikalle saatiin pakettiauto ja roskalava. Iso osa tavarasta oli kärsinyt kosteusvaurioita tai hajonnut ja laitettiin kierrätykseen. Projekti jatkuu edelleen uusien varastotilojen etsinnällä. Tavoitteena on myös laajentaa valikoimaa, kun toiminta on saatu vakiinnutettua.

Kuva: Mira Suovanen

LUENTOJA JA TUTKIMUKSIA

Jutta Koskisen opinnäytetyö, HAMK Ohjaustoiminta

Mira Suovasen opinnäytetyö, HAMK Ohjaustoiminta

Ropeconin luennot

Aki Ilola: Fallout -pelisarjan kehittyminen (Ei vielä julkaistu) Fallout on rakastettu ja kehuja kerännyt pelisarja, yksi post-apokalyptisten pelien kulmakivistä aina rikkaasta vaihtoehtohohistoriasta sen tyyliin asti. Mutta kuinka pelisarja on muuttunut sitten alkuaikojen isometrisesta roolipelistä osaksi Bethesdan brändiä? Se selviää pelinkehitystä ja sarjan historiaa avaavalta luennolta, parantumattoman fanin silmin.

Mira Suovanen: Miten päästä hahmoon - ja sieltä pois (Ei vielä julkaistu) Luennolla käydään läpi keinoja eläytyä hahmoon syvällisen roolipelikokemuksen aikaansaamiseksi, sekä miten hahmosta pääsee taas pois. Välineinä käytetään luovia menetelmiä, joilla hahmoa voi rakentaa ja kokemuksia purkaa itsenäisesti. Luento tarjoaa työtapoja, jotka hyödyntävät mm. taide-, draama- ja muistelumenetelmiä, sekä nettipalveluja.

Featued Posts 
Recent Posts 
Find Me On
  • Facebook Long Shadow
  • Twitter Long Shadow
  • YouTube Long Shadow
  • Instagram Long Shadow
Other Favotite PR Blogs
Serach By Tags
No tags yet.
bottom of page